Edclinic

Zubní protetika

Bez plnohodnotné čelisti se neobejdeme. Alespoň ne z dlouhodobého hlediska!

Bez plnohodnotné čelisti se neobejdeme. Alespoň ne z dlouhodobého hlediska! Nezoufejte, protože za pomoci různých typů zubních náhrad obnovíme funkčnost vašeho chrupu. Díky moderní (stomatologické) protetice vytvoříme přesný anatomický tvar poškozeného zubu, nebo ho i zcela nahradíme.

Zubní protetika je široký obor, který se zabývá veškerými protetickými výrobky. Protetika řeší velmi poškozené zuby, chybějící jednotlivé zuby či absolutní ztrátu zubů. 


Přehled protetických výrobků 

Protetické výrobky se dělí na fixní a snímatelné. Fixní protetika je plnohodnotná náhrada, z úst se nevyjímá. Zajišťuje lepší rozmělnění potravy, mluvení a vzhled pacienta. A co ještě? Ve výsledné fázi zuby vypadají téměř jako vlastní! Oproti tomu snímatelná protetika ve formě klasických zubních protéz není nijak fixována. 

Fixní 

1) Zubní korunky - nahrazují celou viditelnou část zubu. Zhotovení korunek se provádí většinou po endodontickém ošetření zubů, pokud je slabší. Proto je před zhotovením samotné korunky zapotřebí zub dostavět, často také zavést FRC čep, kterým se nastaví kořen zubu, a na něj se následně cementuje korunka. Korunky se vyrábějí z různých materiálů:

– Metalokeramické korunky – vnitřní vrstva korunky je tvořena kovem, druhá, vnější a viditelná vrstva je keramická. Zub je tedy bílý, estetický. 

– Celokeramické korunky – disponují vysokou estetikou. Jsou tvořeny pouze keramickým materiálem (E-max/Zirkon). Propouští světlo a jsou nerozeznatelné od vlastních zubů. 

2) Zubní můstky – zhotovují se, pokud chybí jeden nebo více zubů mezi ostatními. Před zhotovením se obrousí okolní dva zuby, které budou sloužit jako pilíře. Na okolní zuby se nasadí korunky a prázdnou mezeru zaplňuje mezičlen, který je připojen ke korunkám. Alternativou zhotovení můstku ze tří členů je implantace zubu. Více naleznete na stránce: implantace.

3) Polokorunky – zhotovují se v případě, že zub je na plombu příliš poškozen a na korunku je ještě brzy. V takovém případě se zhotoví celokeramická polokorunky z materiálů: EMAX, PMMA (vysoce transparentní termoplastický polymer) či Zirkonu na molární zuby. Jedná se o méně invazivní řešení. Zhotovují se u zubů, které jsou z velké části poškozeny, a nelze tak zhotovit klasickou výplň. Zatímco zubní korunky nahrazují chybějící část zubu, polokorunky nahrazují chybějící část korunky. Díky moderním zhotovovacím metodám splynou se zubem a jsou od ostatních zubů k nerozeznání. 

– Overlay – nahrazuje více plošek zubu 

– Inlay – slouží jako výplň vnitřní části zubu

– Onlay – nahrazuje i část hrbolkovou

– Zubní fazety – zhotovují se nejčastěji na frontálním úseku zubů, a to především kvůli estetice. Jejich životnost dosahuje 15 a více let. Pokud nejste spokojeni s tvarem, barvou a postavením Vašich zubů, jsou pro Vás fazety to pravé ořechové! 

4) Korunky na implantátech – po zavedení zubního implantátu se po čase (určuje lékař) zhotovuje na implantát korunka. Ani to pro nás není žádný problém! Korunky na implantátu jsou k nerozeznání od vlastního zubu. 

5) ALL on 4 – fixní konstrukce na implantátech ze Zirkonu, v odborné literatuře se označují jako All on 4, All on 6 a All on 8 konstrukce. Jsou to fixní, pevné, plně estetické celokeramické můstky často s titanovou výztuží, které drží na 4 až 8 implantátech.

Počet implantátů závisí na konkrétních anatomických podmínkách pacienta a dostatku zubní kosti. Představují nejvyšší úroveň estetiky a funkčnosti pro pacienta s úplnou ztrátou zubů. V ČR je málo zubních lékařů a ordinací poskytujících tuto metodu. My jsme jedni z nich. Tuto možnost nabízíme za výhodných platebních podmínek. 

Více informací o této metodě naleznete v následujícím článku: https://edclinic.cz/sluzby/allon4.

Snímatelné 

1) Zubní náhrada z termoplastu – jedná se o o nejmodernější protézy z pryskyřičného materiálu, ze kterého lze zhotovit pouze částečnou snímatelnou náhradu. Má mnoho výhod, mezi které se řadí např. pružnost, vysoká estetika, přilnavost, pevnost aj. Výroba celkových náhrad z tohoto materiálu se zubními techniky nedoporučuje, protože bohužel technicky nelze přesně imitovat sliznice, a proto totální protéza pacientovi nebude sedět. 

V případě ztráty celého chrupu doporučujeme zhotovení fixních náhrad na implatatéch All on 4. Pokud pacient trpí přílišným nedostatkem kosti, kterou nelze nahradit, existuje pro takové případy jiná možnost, tedy zhotovení standardní akrylové zubní protézy.

2) Skeletová zubní náhrada – jedná se o kovovou litou konstrukci s litými nebo kombinovanými sponami. Výhodou je vysoká stabilita protézy, nevýhodou je však nižší estetika. Pokud vám na zubní náhradě vadí vyplněné patro, tak skeletová náhrada je skvělé řešení!

3) Hybridní zubní náhrada – hybridní náhrada je snímatelná náhrada, která je zakotvená pomocí zásuvných spojů na implantátech. Dalo by se říci, že funguje na principu „přickvaknutí“. Výhodou je vysoká estetika a stabilita.


Velkým nedostatkem snímatelných protéz je rychlý úbytek čelistní kosti a následná atrofie kostních tkání. Tvar dásní se také negativně mění. Proto je velice důležité řešit útratu zubů, dokonce i jednoho, co nejdříve, raději ihned. S každým rokem bude těžší dosáhnout úspěšného výsledku protetické léčby a splnit očekávání pacienta z hlediska estetiky z důvodu útraty kosti. Pacientům s úplnou ztrátou zubů se nejvíce doporučuje fixní konstrukce na implantátech All on 4. I když vás na začátku může odradit vyšší cena zákroku, nemusíte se toho bát. Tuto částku platíte postupně v průběhu 3 až 6 měsíců. Kromě toho je možné v naší ordinaci vyřešit léčbu na splátky.


Protetické výrobky v naší ordinaci 

V naší ordinaci využíváme moderní metody digitálního skenování zubů prováděné intraorálním skenerem. Je to praktický pomocník, který nabízí vysoký komfort pacientům i zubařům. Výsledný protetický výrobek je navíc přesnější díky počítačové 3D modelaci a CAD/CAM technologii, které výrobek zhotovují přímo na míru. Klasické otisky pomocí otiskovacích hmot nejsou tak dokonalé a přesné, a tudíž je potřeba náhrady po odevzdání lehce upravit. Naše výrobky jsou vždy velmi kvalitní, plně funkční a estetické a sedí na 99 %.

V našich ordinacích děláme metalokeramické konstrukce a snímatelné konstrukce pouze v případě, že je to nutné z důvodů anatomických a fyziologických specifičností chrupu pacienta. Například při kompletní atrofii kostních tkání či v případě, že nelze provést operaci sinus liftingu a augmentaci čelistní dutiny (přidání umělé kosti). Jinak jsme fanoušky moderních technologií. Rádi děláme celokeramické korunky ze Zirkonu a Emaxu a fixní konstrukce na implantátech.

Kov obsažený v metalokeramických konstrukcích oxiduje a negativně ovlivňuje vnitřní systémy organizmu včetně trávicího ústrojí. Nošení sundavací protézy vede k atrofii tkání a dramatické útratě kosti, kterou při dlouhém nošení a komplikovaném případě občas není možné ani nahradit. Sundavací protézy u pacientů se standardními fyziologickými podmínky a dostatkem kosti by měly sloužit pouze jako dočasné řešení náhrady chrupu, to znamená do jednoho roku.

Ceny za klasickou korunku a korunku na implantátu jsou zcela adekvátní a nižší než průměrné ceny v Praze. Cena klasické zirkonové korunky začíná od 10 tisíc Kč. Cena korunky na implantát od 14 tisíc Kč.

Cenu fixních náhrad na implantátech naleznete v článku: https://edclinic.cz/sluzby/allon4.

Cenu našich jednotlivých protetických výrobků naleznete v našem ceníku.


Akce

Nyní máme v nabídce balíček Estetický úsměv (fazetování do 14 zubů – celá čelist):

 • jedna čelist – 140 tisíc Kč,
 • dvě čelisti – 260 tisíc Kč.

Primární nezávazná konzultace je zdarma*

Tato cena zahrnuje:

 • neomezený počet konzultací
 • sestavení léčebného plánu
 • bělení zubů druhé čelisti pro dosažení lepšího odstínu
 • zhotovení protetiky, zejména korunek nebo fazet dle klinického a fyziologického faktoru
 • kontrolu po odevzdání výrobku


! Tato cena zahrnuje popřípadě i potřebné léčení zubů, zejména kazy a ošetření kanálků.

Co nabízíme: 

 • Práci odvedenou na vysoké úrovni zkušeným zubním lékařem s velkou praxí v oboru implantologie.
 • Disponujeme vlastní zubní laboratoří a vyrábíme veškeré konstrukce přímo na našem pracovišti. 
 • Nejvyšší kvalitu protetiky z hlediska estetiky, funkce, biologického, anatomického a fyziologického faktoru.
 • Rychlou dobu dodání stomatologických výrobků díky těsné a úspěšné spolupráci ošetřujícího lékaře a zubního technika.
 • Dostupnost blízkých termínů. Optimalizace celého průběhu, plánu a doby ošetření. 


*Při provedení konzultace uhradíte částku ve výši 1000 Kč, která se Vám automaticky vrátí formou slevy za poskytnuté ošetření při odsouhlasení stomatologického zákroku.


Inzerce

Hledáme modely a modelky, kteří budou souhlasit s focením a nahráváním videa materiálů během konzultace, zákroků a výsledků. Potřebujeme tři modely. Konzultace je nutná. Zvýhodněná nabídka balíčku Estetický úsměv (fazetování nebo náhrada zubů korunkami dle anatomie a fyziologie chrupu pacienta): 110 tisíc Kč – jedna čelist, 200 tisíc – dvě čelisti najednou. V případě vašeho zájmu se na nás obraťte telefonicky: 606 776 067 nebo e-mailem: edclinic@seznam.cz.

Cenik

Celokeramická korunka – E.Max12.000 Kč
Celokeramická korunka – Zirkonod 10.000 Kč
Celokeramická korunka na implantát – Zirkonod 14.000 Kč

Pro objednání a dotazy využijte našich kontaktů
606 776 067, Chat on WhatsApp Nebo se na nás obraťte přes naše sociální sítě. Informace o cenách našich služeb naleznete v ceníku.

Stomatologie Jesenice
606 776 067
Adresa
Nákupní 1462
252 42 Jesenice
Praha – Západ
Stomatologie Kostelec
702 200 007
Adresa
Pražská 1220
281 63
Kostelec nad Černými lesy
Praha – Východ