Edclinic

Zubní protetika

Bez plnohodnotné čelisti se neobejdeme. Alespoň ne z dlouhodobého hlediska!

Bez plnohodnotné čelisti se neobejdeme. Alespoň ne z dlouhodobého hlediska! Nezoufejte, protože za pomoci různých typů zubních náhrad obnovíme funkčnost vašeho chrupu. Díky moderní (stomatologické) protetice vytvoříme přesný anatomický tvar poškozeného zubu, nebo ho i zcela nahradíme.

Zubní protetika je široký obor, který se zabývá veškerými protetickými výrobky. Protetika řeší velmi poškozené zuby, chybějící jednotlivé zuby nebo i absolutní ztrátu zubů. 

Přehled protetických výrobků 

Protetické výrobky se dělí na fixní a snímatelné. Fixní protetiku nijak z úst nevyjímáme a je to plnohodnotná náhrada. Zajišťují lepší rozmělnění potravy, mluvení a vzhled pacienta. A co ještě? Ve výsledné fázi zuby vypadají téměř jako vlastní! Oproti tomu snímatelná protetika ve formě klasických zubních protéz, není nijak fixována. 

Fixní 

1) Zubní korunky – zubní korunky nahrazují celou viditelnou část zubu. Zhotovení korunek se provádí vetsinou po endodontickém ošetření zubu, kdy je zub slabší. Proto před zhotovením samotné korunky je zapotřebí zub dostavět, často také zavést FRC čep, kterým se nastaví kořen zubu a na něj se následně cementuje korunka. Korunky se vyrábějí z různých materiálů:

– Metalokeramické korunky – vnitřní vrstva korunky je tvořena kovem, druhá vnější a viditelná vrstva je keramická. Zub je tedy bílý, estetický. 

– Celokeramické korunky – disponují vysokou estetikou. Jsou tvořeny pouze keramickým materiálem (E-max/Zirkon). Propouští světlo a jsou nerozeznatelné od vlastních zubů. 

2) Zubní můstky – zubní můstky se zhotovují, pokud chybí jeden nebo více zubů mezi ostatními. Před zhotovením se obrousí okolní dva zuby, které budou sloužit jako pilíře. Na okolní zuby se nasadí korunky a prázdnou mezeru zaplňuje mezičlen, který je spojen ke korunkám. 

3) Polokorunky – je váš zub na plombu příliš poškozen a na korunku je ještě brzy? Zhotovíme celokeramickou polokorunku z materiálu EMax! Jedná se o méně invazivní řešení. Zhotovují se u zubů, které jsou z velké části poškozeny a nelze tak zhotovit klasickou výplň. Zatímco zubní korunky nahrazují chybějící část zubu, polokorunky nahrazují chybějící část korunky. Díky moderním zhotovovacím metodám splynou se zubem a jsou k nerozeznání. 

– Overlay – nahrazuje více plošek zubu 

– Inlay – slouží jako výplň vnitřní části zubu

– Onlay – nahrazuje i část hrbolkovou

– Zubní fazety – zhotovují se nejčastěji na frontálním úseku zubů, a to především kvůli estetice. Jejich životnost dosahuje 15 let a více. Pokud nejste spokojeni s tvarem, barvou a postavením Vašich zubů, jsou pro Vás fazety to pravé ořechové! 

4) Korunky na implantátech – po zavedení zubního implantátu se po čase (určuje lékař) zhotovuje na implantát korunka. Ani to pro nás není žádný problém! Korunky na implantátu jsou k nerozeznání od vlastního zubu. 

5) ALL on 4 – fixní konstrukce na implantátech ze Zirkonu, u profesionálů tak zvané All on 4, All on 6 a All on 8 konstrukce. Jsou fixní pevné plně estetické celokeramické můstky s titanovou vyztuží, které drží na 4 až 8 implantátech. Počet implantátů záleží na konkrétních anatomických podmínkách pacienta a dostatku zubní kosti. Nejvyšší úroveň estetiky a funkčnosti pro pacienta s úplnou ztrátu zubů. V ČR je málo zubních lékařů a ordinací poskytujících tuto metodu. Jsme jednou z nich, která vám tuto možnost nabízí za výhodných platebních podmínek. 

Více informaci o této metodě naleznete v následujícím článku: https://edclinic.cz/sluzby/allon4.

Snímatelné 

1) Zubní náhrada DEFLEX – Deflex je modernější pryskyřičný materiál, ze kterého lze zhotovit jak celkovou, tak částečnou snímatelnou náhradu. Má mnoho výhod, mezi které se řadí např. pružnost, vysoká estetika, přilnavost, pevnost aj. 

2) Skeletová zubní náhrada – jedná se o kovovou litou konstrukci s litými nebo kombinovanými sponami. Výhodou je vysoká stabilita protézy, nevýhodou je však nižší estetika. Pokud vám na zubní náhradě vadí vyplněné patro, tak skeletová náhrada je skvělé řešení!

3) Hybridní zubní náhrada – hybridní náhrada je snímatelná náhrada, která je zakotvená pomocí zásuvných spojů na implantátech. Dalo by se říci, že funguje na principu „přickvaknutí“. Výhodou je vysoká estetika a stabilita 

Velkým nedostatkem snímatelných protéz je rychlý úbytek čelistní kosti a následná atrofie kostních tkání. Tvar dásní se také negativně mění. Proto je velice důležité řešit útratu zubů, dokonce i jednoho co nejdříve, raději ihned. S každým rokem bude těžší dosáhnout úspěšného výsledku protetické léčby a splnit očekávání pacienta z hlediska estetiky z důvodu útraty kosti. Pacientům s úplnou ztrátou zubů se nejvíce doporučuje fixní konstrukce na implantátech All on 4. I když vás na začátku může odradit vyšší cena zákroku, nemusíte se toho bát. Tuto částku platíte postupně v průběhu 3 až 6 měsíců. Kromě toho je možné v naší ordinaci vyřešit léčbu na splátky.

Protetické výrobky v naší ordinaci 

V naší ordinaci využíváme moderní metody digitálního skenování zubů prováděné intraorálním skenerem. Je to praktický pomocník, který nabízí vysoký komfort pacientům i zubařům. Výsledný protetický výrobek je navíc přesnější díky počítačové 3D modelaci a CAD/CAM technologii, které výrobek zhotovují přímo na míru. Klasické otisky pomocí otiskovacích hmot nejsou tak dokonalé a přesné, a tak je potřeba náhrady po odevzdání lehce upravit. I tak jsou naše výrobky velmi kvalitní, plně funkční a estetické a sedí na 99 %.

V našich ordinacích neděláme metalokeramické konstrukce a snímatelné konstrukce, jelikož jsme fanoušky moderních technologií. Děláme pouze celokeramické korunky ze Zirkonu a Emaxu a fixní konstrukce na implantátech. 

Kov obsažen v metalokeramických konstrukcích oxiduje a negativně ovlivňuje vnitřní systémy organizmu včetně trávicího ústrojí. Nošení sundavací protézy vede k atrofii tkání a dramatické útratě kosti, kterou při dlouhém nošení a komplikovaném případě občas není možné ani nahradit. Sundavací protézy mohou sloužit pouze jako dočasné řešení náhrady chrupu, to znamená do jednoho roku. 

Ceny za klasickou korunku a korunku na implantátu jsou zcela adekvátní a nižší než průměrné ceny v Praze. Cenu klasické zirkonové korunky máme od 7500 Kč. Korunka na implantát je za 13 tisíc Kč.

Cenu fixních náhrad na implantátech naleznete v článku: https://edclinic.cz/sluzby/allon4.

Cenu našich jednotlivých protetických výrobků naleznete v našem ceníku.

Cenik

Celokeramická korunka – E.Max12.000 Kč
Celokeramická korunka – Zirkonod 10.000 Kč
Celokeramická korunka na implantát – Zirkonod 14.000 Kč

Pro objednání a dotazy využijte našich kontaktů
606 776 067, Chat on WhatsApp Nebo se na nás obraťte přes naše sociální sítě. Informace o cenách našich služeb naleznete v ceníku.

Stomatologie Jesenice
606 776 067
Adresa
Nákupní 1462
252 42 Jesenice
Praha – Západ
Stomatologie Kostelec
702 200 007
Adresa
Pražská 1220
281 63
Kostelec nad Černými lesy
Praha – Východ